Leading Manufacturer of floor standing 42u heavy duty aluminum frame server rack (aluminium extruded profile), server and networking racks, network rack 6u 9u 12u server rack, 45u server rack, 18u server rack and ms networking rack from New Delhi.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Boot Optimized Storage Subsystem | 50kg |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Tarkus |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 23500 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 42U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Product Type | Heavy Duty |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 800 kg |
| Color | Black |
| Width | 600mm/800mm/1000mm/1200mm |
| Brand | Tarkus |
| Country of Origin | Made in India |
| Height Available | 18U to 52U |
| Depth | 600mm/800mm/1000mm/1200mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Tarkus Floor Standing Steel Enclosure’s designed for Servers, Networking, Data Centers, Audio Video, Telecom and Lab applications. Enclosures are fabricated out of CRCA steel, punched, bended, welded and Powder coated with highest quality standards. Configuration for standard Racks are welded frame with 2 pillars of Multi Fold profile welded to top and bottom panels. 4 Pair Depth rails to additionally support the Enclosure. Removable side panels partially vented for better air circulation. Openings/Cut outs for field cable entry from Top & Bottom of the Rack. Vented top cover with fan mounting provision, Front Glass or perforated Metal door with lock and key. Back Vented, perforated or perforated Dual metal door with lock and key. Free Floor standing Design with 4 No. castor wheels, 2 no’s with breaks and 2 no’s without breaks. Leveller’s or Plinth can be provided on request. Racks are available in 17U to 52U Variants with 600mm/800mm/1000mm & 1200mm deep configuration and 600, 800, 900, 1000 width configurations.
₹ 10400 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 6U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 900 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Perforated Front |
| Load Capacity | 500 kg |
| Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Side Panels | With Side Panel |
| Mounting Type | Floor |
| Brand | Tarkus |
| Coating | Powder Coated |
With a firm commitment to quality, our organization is engaged in offering a wide ambit of Steel Black Server Rack.
₹ 37500 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 45 |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Dimensions (H x W x D) | 2250X800X1000 |
| Rack Color | Black |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Side Panels | Without Side Panel |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Tarkus |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 13200 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 18U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 600 kg |
| Dimensions (H x W x D) | 18U/Width 600mm* Depth 1000mm* |
| Load Capacity Per Layer | 100KG |
| Maximum Mounting Depth | 730mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Tarkus |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Free Stand |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Tarkus |
| Color | Grey |
| Coating | Powder Coated |
Being one of the renowned organizations in the industry, we are highly engaged in providing a premium quality range ofMS Networking Rack.
₹ 19000 / Unit Get Latest Price
| Rack Size | 42U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 800 kg |
| Rack Color | Grey |
| Brand | Tarkus |
| Accessories | Fixed Shelf, PDU, Castor Wheels, Sliding Shelf, Cable Manager |
| Side Panels | Lockable Side Panel |
| Width | 600mm to 1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
₹ 17500 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Heavy Duty |
| Color | Grey |
| Brand | Tarkus |
| Depth | 600 to 1000 mm |
| Height | 55 - 80 Inch |
Minimum order quantity: 5 Unit
With an objective to fulfill the demands of our clients, we are engaged in providing a wide array of MS Server Rack.
Ramesh (Proprietor)
Tarkus Technologies
Plot No D-19/1, Okhla Industrial Area Phase-Ii
New Delhi - 110020, Delhi, India