Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 24u networking rack, tarkus 18u 600 x 1000 mm table rack, 24u server networking rack, 19 inch telecom rack and tarkus 42u/800x1000 floor standing server rack front and rare perforated.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 22U |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 600 mm |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Size | 24U |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Color | White |
| Brand | Tarkus |
| Thickness | 5mm |
₹ 10750 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Rack Width | 600 mm |
| Rack Depth | 1000 |
| Mounting | Floor Standing |
| Door Type | Glass Front |
| Load Capacity | 600 kg |
| Dimensions (H x W x D) | 850X600X1000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 24 |
| Rack Width | 800 mm |
| Rack Depth | 800 mm |
| Door Type | Perforated Front |
| Load Capacity | 800 kg |
| Load Capacity Per Layer | 300kg |
| Cooling Type | Top Fan Panel |
| Rack Color | Black |
| Maximum Mounting Depth | 800mm |
| Security | Key Lock |
| Accessories | Fixed Shelf, Castor Wheels, Levelling Feet, Cable Manager, Blanking Panels |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Thickness | 1.2mm |
| Brand | Tarkus |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Thickness | 5mm |
| Brand | Tarkus |
| Color | Gray |
Tarkus Technologies is a firm engaged in Manufacturing a premium quality products such as Wall Mount Rack, Floor Standing Networking Rack, Server Rack etc.
₹ 120000 / Number Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Size | 800x1000mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Tarkus |
Minimum order quantity: 5 Number
Tarkus Floor Standing Steel Enclosure’s designed for Servers, Networking, Data Centers, Audio Video, Telecom and Lab applications. Enclosures are fabricated out of CRCA steel, punched, bended, welded and Powder coated with highest quality standards. Configuration for standard Racks are welded frame with 2 pillars of Multi Fold profile welded to top and bottom panels. 4 Pair Depth rails to additionally support the Enclosure. Removable side panels partially vented for better air circulation. Openings/Cut outs for field cable entry from Top & Bottom of the Rack. Vented top cover with fan mounting provision, Front Glass or perforated Metal door with lock and key. Back Vented, perforated or perforated Dual metal door with lock and key. Free Floor standing Design with 4 No. castor wheels, 2 no’s with breaks and 2 no’s without breaks. Leveller’s or Plinth can be provided on request. Racks are available in 17U to 52U Variants with 600mm/800mm/1000mm & 1200mm deep configuration and 600, 800, 900, 1000 width configurations.
Ramesh (Proprietor)
Tarkus Technologies
Plot No D-19/1, Okhla Industrial Area Phase-Ii
New Delhi - 110020, Delhi, India