Our range of products include 4u rack - dvr/nvr/server/network rack with 6 power socket plug surge protector metal cabinet box and 2u dvr rack.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Rack Size | 4U |
| Size | 4U |
| Rack Width | 19 inch |
| Mount Type | Wall Mount |
| Height | 4U |
| Material | Mild Steel |
| Rack Depth | 400 mm |
| Ventilation | 2 Fans |
| Dimension (W X D X H) | Width 550mm, Depth 400mm, Height 240mm |
| Connectivity protocol | wall mount |
| Weight | 8.5KG |
| Color | Gray |
| Number Of Shelves | 1 |
| Door Type | Glass Door |
| Warranty | 1 Year |
| Lock Type | Key Lock |
| Finish | Powder Coated |
| Is It Foldable | Foldable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Wall Mount Racks specially designed for small Networking, Domestic application, Audio Video, Telecom and Lab applications. Racks are fabricated out of CRCA steel, CNC programmed, punched, bended, welded and Powder coated with highest quality standards.
Configuration for standard racks are welded frame integrated with side panels and vented top cover with fan mounting provision, while front glass with lock & key provides the visibility & security, rear side of the Rack is provided with the wall mounting slots for your equipment. Racks are available from 4U to 15U Variants with 400mm, 500mm and 600mm deep configuration.
We can also undertake customized requirements.
₹ 550 / Unit Get Latest Price
| Storage Capacity | 20kg |
| Size | Standard |
| Color | White |
| Weight | 7 |
| Dimension (W X D X H) | 500mmX300mmX150mm |
| Height | 150mm |
| Number Of Shelves | As per requirement |
| Finishing | Surface Coated |
| Warranty | 1 Years |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Tarkus |
Minimum order quantity: 100 Unit
Keeping track with latest market trends, we are devotedly engaged in offering a wide assortment of DVR Rack.
Ramesh (Proprietor)
Tarkus Technologies
Plot No D-19/1, Okhla Industrial Area Phase-Ii
New Delhi - 110020, Delhi, India