Leading Manufacturer of power distribution unit iec socket c-13, 6 point power distribution units, power distribution units(pdu) and universal 6 socket power strip from New Delhi.
₹ 2600 / Number Get Latest Price
| Color | Black And White Both Color Available |
| Mounting | Rack Mount |
| Height | 19" |
| Main Feed Cable | 3 Mtr |
| Material | mild steel |
Minimum order quantity: 10 Number
₹ 570 / Number Get Latest Price
| Current | 10A |
| Voltage | 240 V |
| Body Material | Metal |
A 6-Point Power Distribution Unit (PDU) is a vital component in managing and distributing power to networking or IT equipment. It's commonly used in server racks, networking enclosures, and data centers to ensure organized and reliable power delivery.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Distribution Board |
| Rated Voltage | 230 V |
| Current | 5A |
| No. of Sockets | 5 |
| Color | Black |
| Application | Industrial |
| Material | MS |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| No. of Sockets | 5 |
| Material | Mild Steel |
| Current | 10A |
| Cord Length | 1.5 m |
| Pin Type | 3 Pin Socket |
| Number Of Ways | 6 Way |
| Type | 3 Pin |
| Number Of Switches | 1 |
| Plant Design | Customized, Standard |
Minimum order quantity: 50 Piece
Ramesh (Proprietor)
Tarkus Technologies
Plot No D-19/1, Okhla Industrial Area Phase-Ii
New Delhi - 110020, Delhi, India